Podstawowa filozofia Reigi


Motywującą zasadą ludzkiego przetrwania, opartą na instynktownych potrzebach jedzenia i seksu, jest siła. Umiejętność skutecznego wykorzystywania mocy ma kluczowe znaczenie dla utrzymania samego życia. Technologia walki, przednowoczesna i nowoczesna, jest wyrazem tej potęgi, a rasa ludzka przetrwała do tego momentu w historii ze względu na umiejętność jej właściwego wykorzystania. W rzeczywistości rozwój tej technologii zrodził nowe pomysły, postęp naukowy, cywilizację i kulturę. Podstawowa zasada władzy jest głęboko zakorzeniona w samym życiu i wciąż stanowi podstawę ludzkiego społeczeństwa, jakie znamy dzisiaj.

Student Aikido, bez względu na powód, dla ktorego wybrał tę szczególną formę sztuki walki jako swoją ścieżkę, starając się zintegrować ją z codziennym życiem i podejmować praktykę z oddaniem i wytrwałością. Niektórzy ludzie czerpią przyjemność z treningu Aikido, a inni gubią się i wpadają w zamieszanie. Niektórzy podchodzą do treningu samolubnie, podczas gdy inni podchodzą skromnie. Podejście każdej osoby do treningu jest osobistym wyrazem jej cierpienia i konfliktów jako istoty ludzkiej. W ten sposób osoba stosuje swój własny osąd wobec Aikido i próbuje nadać temu swoje znaczenie. Znaczenie Aikido przede wszystkim polega na tym, że jest sztuką walki, ale ma także znaczenie jako przejaw praw naturalnych oraz jako zjawisko psychologiczne, socjologiczne, fizjologiczne, etyczne i religijne. Wszystkie się pokrywają, chociaż każda z nich ma swoją unikalną tożsamość i razem stanowią one to, co nazywamy Aikido.

Jeśli w naszym treningu koncentrujemy sie na wojennym aspekcie Aikido, możemy znaleźć w Aikido niezwykle śmiertelną i niszczycielską moc. Dlatego jeśli Aikido zostanie niewłaściwie użyte, może stać się sztuką walki o nieporównywalnym niebezpieczeństwie. Początkowo sztuki walki skupialy sie wylacznie tym niebezpiecznym aspekcie. Aikido nie jest wyjątkiem. Zatem każda sztuka walki, której nie towarzyszy ścisła dyscyplina filozoficzna życia i śmierci, jest niczym innym jak sportem wyczynowym.

Podczas gdy sport nie zajmuje się bezpośrednio sytuacjami życia lub śmierci, to jednak opowiada się za pewnymi wartościami niezbędnymi do budowania charakteru, na przykład przestrzeganiem zasad, szacunkiem dla innych, sportowością, właściwym ubraniem i manierami. Powinno to być jeszcze bardziej prawdziwe i niezbędne w sztuce Aikido, ponieważ Aikido zajmuje się kwestią życia lub śmierci i nalega na zachowanie życia. Czy w takiej sztuce nie m ezwzlednej potrzeby aby podkreślać godna Rei w kontaktach międzyludzkich? Dlatego mówi się, że Rei jest początkiem i ostatecznym celem budo.

Niektóre osoby mogą reagować negatywnie na nacisk na etykietę staromodną, konserwatywną, a nawet feudalną w niektórych społeczeństwach, co jest całkiem zrozumiałe. Ale nigdy nie możemy stracić z oczu istoty Rei. Studenci Aikido są szczególnie zobowiązani do docenienia przyczyny i znaczenia Reigi-saho, ponieważ staje się to ważnym krokiem w kierunku misogi, który jest sercem cwiczenia Aikido. Mam nadzieję omówić misogi w przyszłym artykule.

W każdym razie ludzie cwiczacy sztuki walki przywiązują się do siły technicznej. Stają się aroganccy i chamscy, chwaląc się swoimi dokonaniami. Mają tendencję do wypowiadania niepolerowanych wypowiedzi opartych na egoizmie. Pogrążają się w samozadowoleniu. Nie tylko nie wnoszą nic do społeczeństwa, ale, jako ludzie, ich postawy są słabo rozwinięte, a ich działania są dziecinne. W Reigi-saho ważne jest to, że nie chodzi tylko o właściwe ukłonienie się. Podstawą Reigi-saho jest osiągnięcie oczyszczonej wewnętrznej jaźni i osobistej godności niezbędnej dla artysty sztuk walki.

Jeśli rozwiniemy ten sposób myślenia, kwestia Reigi-saho staje się pytaniem, jak należy żyć samym życiem. Określa, jaka powinna być psychika i postawa fizyczna przed jakąkolwiek sytuacją konfliktową; pozycja gardy nie może mieć żadnych otwarć. Reigi-saho powstaje zatem w szczerej i poważnej konfrontacji z życiem i śmiercią. Reigi-saho jest przede wszystkim wyrazem wzajemnego szacunku w kontaktach międzyludzkich, szacunku dla osobowości innych, szacunku wynikającego z konfrontacji artysty sztuk walki z sytuacjami życia lub śmierci. Kulminacją doświadczeń artysty sztuk walki jest wyraz miłości do całej ludzkości. Tym wyrazem miłości dla całej ludzkości jest Reigi-saho.

Szacunek artysty sztuk walki dla siebie i innych łatwo staje się szorstki i nieoszlifowany. Tak więc idea Reigi-saho, że każda osoba jest ważna, działa jako filtr do oczyszczenia i sublimacji osobowości i godności artysty wojennego. Reigi-saho wtapia się w harmonijną całość z osobistą siłą i pewnością, jaką posiada mistrz sztuk walki. To połączenie tworzy spokojną, bezpieczną i stabilną wewnętrzną jaźń, która wydaje się na zewnątrz osobistą godnością artysty wojennego. W ten sposób aktualizowana jest pełna szacunku osobowość o sile i niezależności. Dlatego Reigi-saho jest formą wyrażania siebie. Sformalizowane działania Reigi-saho ujawniają całkowitą wiedzę i osobowość artysty sztuk walki.

My, którzy próbujemy się realizować poprzez Aikido, powinniśmy uznać, że każdy z nas jest niezależny. Tylko przy tak głębokiej świadomości siebie możemy z pełnym przekonaniem przeprowadzić wysoce dopracowaną Rei.

Krótko mówiąc, Reigi-saho manifestuje sie poprzez siedzenie i kłanianie się z godnością. W tym sformalizowanym wyrażeniu Rei istnieje wyraz jaźni artysty sztuk walki, wynikający z jego filozofii życia i śmierci. I z tego powodu mistrz sztuk walki okazuje miłosierną troskę i troskę tym, którzy kroczą tą samą ścieżką. Artysta sztuk walki okazuje miłosierną troskę i troskę o wszystkich, którzy dążą do rozwoju w umyśle, ciele i duchu, szczerze szanując inne ludzkie życie.

Aby jakikolwiek zewnętrzny, fizyczny akt był kompletny, musi być wyrazem całej osoby. Abstrahując, forma zewnętrzna obejmuje wnętrze. To jest kompletna forma. Dla Reigi-saho oznacza to, że akt zewnętrzny pochodził z głębokiego serca lub umysłu. Również serce lub umysł używały akt zewnętrzny  do samowyrażenia sie. To jest kompletne dzialanie, postepownie. Sformalizowanym wyrażeniem zharmonizowanej osoby wewnętrznej i zewnętrznej jest Saho Reigi.

Saho (sformalizowane wyrażenie Rei)

Reigi-saho zawiera zatem różnorodne implikacje dotyczące życia wewnętrznego, ale obserwowalna forma jest bezpośrednim wyrazem szacunku dla innych, eliminując wszelkie niepotrzebne ruchy i nie pozostawiając śladu nieuwagi. W obchodzeniu się z bronia w sztukach walki sformalizowano najbezpieczniejszą i najbardziej racjonalną procedurę, aby obrażenia ciała nie zdarzyly sie zarówno na innych, jak i na samego siebie. Ostatecznie sformalizowane ruchy stają się naturalnym ruchem artysty sztuk walki, który zjednoczył się ze szczególną bronią. Poniżej znajduje się zarys podstaw Saho, które uważam za niezbędną wiedzę dla artysty sztuk walki.

1. Seiza (uroczyste posiedzenie w japońskim stylu)

Z naturalnej pozycji stojącej wyciągnij lewą nogę lekko do tyłu (w niektórych przypadkach prawą nogę), uklęknij na lewym kolanie, pozostając na palcach. następnie uklęknij na prawym kolanie, wyrównując obie stopy, podczas gdy na palcach. Usiądź powoli na obu piętach, prostując palce u stóp, kładąc je płasko na podłodze, tak aby usiąść na podeszwach stóp. Połóż lewy duży palec u nogi na prawym palcu lub oba duże palce palców delikatnie się dotykają.

Następnie połóż obie dłonie na udach palcami lekko skierowanymi do wewnątrz. Rozłóż oba łokcie bardzo nieznacznie, ale naturalnie, zmniejszając napięcie ramion w tanden lub jamie brzucha. Podnieś mostek, który naturalnie wyprostuje twoje plecy (nie usztywniaj swoich pleców), spójrz prosto przed siebie i uspokój swoje ciało i umysł dla prawidłowego oddychania. Odległość między kolanami na podłodze powinna wynosić około dwóch lub trzech pięści.

2. Rei przed Kamizą (ołtarz główny)

Z pozycji seiza przesuń obie dłonie do przodu na podłogę około stopy przed sobą, tworząc trójkąt, a następnie ukłoń się, opuszczając twarz powoli i cicho w kierunku środka trójkąta. Nie podnoś przy tym biodra ani nie zaokrąglaj pleców; ważne jest zgięcie ciała w talii, utrzymując plecy możliwie prosto. Po krótkiej przerwie stopniowo podnieś swoją spuszczoną głowę, jednocześnie podnosząc obie ręce. Ustaw obie ręce w pierwotnej pozycji seiza i patrz prosto przed siebie.

3. Rei w stosunku do innych uczniów

Z pozycji seiza najpierw przesuń powoli lewą rękę do przodu, a następnie prawą rękę i połóż ją na podłodze około stopy przed sobą i utwórz trójkąt, identyczny z procedurami opisanymi powyżej. Podążając za łukiem, cofnij prawą rękę podnosząc ciało, następnie lewą rękę i wróć do pierwotnej pozycji seiza.

4. Rei wobec nauczycieli

Ta sama etykieta, co powyżej, jest przestrzegana przy kłanianiu się nauczycielowi, ale uczeń powinien pamiętać, aby pochylić głowę przed ukłonem i podnieść głowę po tym, jak nauczyciel ją podniesie. Proszę pamiętać, że twój łuk pokazuje twoją mentalną gotowość.

5. Stojąc z pozycji seiza

Najpierw stań na palcach, a następnie zacznij stać, gdy poruszasz prawą stopą (lub lewą stopą) o pół kroku do przodu. Wstań powoli i cicho i odciągnij prawą stopę (lub lewą stopę), aby stać naturalnie.

6. Saho podczas trzymania miecza (dotyczy również innych broni, takich jak bokken, jo itp.)

Miecz zwykle umieszcza się na stojaku na miecz z rączką po lewej stronie i ostrzem skierowanym do góry. (Widziana w ten sposób strona miecza nazywa się przodem miecza.) Umieszczenie miecza jest odwrócone w celu zapewnienia samoobrony w nagłych wypadkach i w nocy.

(a) Rei do miecza (stojący)

Wyjmij miecz ze stojaka na miecze prawą ręką, chwytając pochwę w pobliżu osłony miecza prawym kciukiem, naciskając osłonę miecza. Następnie podnieś prawą rękę, umieszczając uchwyt po swojej prawej stronie. Otwórz prawą dłoń, trzymając miecz z ostrzem skierowanym do góry, a jednocześnie kciuk lewej dłoni, dłoń w dół, trzyma pochwę bliżej końca. Miecz powinien być uniesiony na wysokości oczu, a łuk powinien być wykonany powoli od talii z prostym grzbietem. Miecz jest lekko uniesiony podczas ukłonu.

(b) Rei to the Kamiza (stojący)

Od stojącego łuku do miecza, opuść miecz przed sobą, zbliżając go do ciała. Prawą ręką obróć uchwyt w górę z ostrzem skierowanym w Twoją stronę. Miecz jest trzymany pionowo prawą ręką przed środkiem, a lewa ręka chwyta teraz pochwę bezpośrednio pod prawą ręką. Prawa ręka jest wtedy uwolniona, pozwalając mu chwycić grzbiet miecza z góry. Prawa ręka chwytająca pochwę powinna mieć palec wskazujący umieszczony z tyłu skierowany w stronę czubka miecza. Trzymaj miecz blisko prawej strony ciała, końcówką skierowaną do przodu pod kątem 35 stopni, prawą ręką przy kości biodrowej. Stań wyprostowany i pobożnie ukłoń się przed Kamizą. Łuk powinien mieć około 45 stopni i podczas pochylania powinieneś wciągnąć podbródek.

(c) Rei przed Kamizą (siedzi)

Usiądź w seiza. Połóż miecz na podłodze po prawej stronie ciała ostrzem skierowanym w Twoją stronę. Miecz powinien być równoległy do twojego ciała. Zsuń obie ręce jednocześnie z ud na podłogę i ukłoń się na Kamizie.

(d) Rei w stosunku do innych uczniów i nauczycieli (siedzi)

Należy postępować zgodnie z tą samą procedurą, jak w powyższym przypadku, z wyjątkiem innej sekwencji, kiedy lewa ręka leży najpierw na podłodze podczas kłaniania się, i najpierw wyciągnij prawą rękę, gdy wstajesz z pozycji kłaniania się.

To kończy opis minimalnie wymaganych podstaw Reigi-saho. Zwięzłość wyjaśnień miała na celu uniknięcie ewentualnych nieporozumień, ale mogła również prowadzić do niejasności i dokładności wyjaśnień dotyczących niektórych procedur. Gdybym nie był wystarczająco hojnie pisząc mój opis Reigi-saho, mam więc nadzieję, że wybaczysz mi i dasz mi i innym szansę nauczenia cię więcej w przyszłości.