Techniczne Aikido

 

Autor Mitsunari Kanai, 8 Dan, Shihan

Główny instruktor Aikikai w Nowej Anglii (1966-2004)


Rozdział 3 – Zasada ruchu ciała (UNTAI NO GENRI)

Znaczna część języka zwykle używanego w opisach techniki AIKIDO odzwierciedla nadmierny nacisk na pracę nóg. Niektóre typowe wyrażenia odzwierciedlające ten zbyt restrykcyjny punkt widzenia obejmują ruch stóp / nóg (HAKOBIASHI), pracę nóg (ASHISABAKI) i stąpanie (ASHIBUMI). Krytycznym aspektem techniki nie jest ruch stóp i nóg. Dzieje się tak, ponieważ gdy ruch ciała przekracza określoną prędkość, stopy i nogi nie mogą podążać i nadążać. (Poruszanie się w ciemnościach, gdy trzeba się czuć, stanowi aneks do reguły).

Ruchy ciała naturalnie pochodzą z KOSHI, który jest największą masą w ciele. (KOSHI należy rozumieć jako obejmujący cały obszar bioder ciała, w tym pośladki.) Środkiem KOSHI jest TANDEN, a TANDEN jest również środkiem całego ciała. Aby ciało ludzkie mogło stale utrzymywać dobre równowagi, KOSHI i głowa (która jest drugą co do wielkości masą ciała) muszą być odpowiednio ustawione. Kiedy ciężary głowy i KOSHI zostaną wyrównane, postawę można ponownie wyważyć lub skorygować (bardzo subtelnie w wielu przypadkach), przesuwając i ustawiając KOSHI i nogi w nowej pozycji. Wykonywanie skomplikowanych ruchów ciała jest możliwe dzięki temu cyklowi ruchu ciężar KOSHI i głowy, destabilizując postawę i wyrównując te ciężary, przesuwając nogi i biodra do nowej, stabilnej pozycji. Ważne jest, aby zacząć rozumieć związek głowy i KOSHI.

Ponieważ jednak ich związek może stać się bardzo skomplikowany, szczegółowe wyjaśnienie zostanie przełożone na później. W pozostałej części tej dyskusji zdefiniujemy KOSHI jako obejmujące zarówno głowę, jak i tułów, to znaczy jako cały ciężar górnej części ciała spoczywający na KOSHI. Cała górna część ciała spoczywa najpierw na KOSHI, ale następnie dzieli się na dwie części połówki rozciągają się przez nogi i ostatecznie spoczywają na dwóch stopach. Tak więc, gdy KOSHI się porusza, masa ciała automatycznie się przesunie. Powoduje to najpierw ruch nóg i stóp, a następnie ruch całego ciała. Jeśli zmiana ciężaru jest powolna, reakcja obu nóg również ulegnie spowolnieniu.

I odwrotnie, jeśli zmiana ciężaru jest szybka, wówczas reakcja również będzie szybka. Bez względu na to, czy ktoś zdaje sobie z tego sprawę, czy nie, możliwość swobodnego poruszania się w dowolnym kierunku jest możliwa i uruchamiana przez ruch KOSHI, który generuje pęd i z kolei następuje ruch nóg. Jeśli ktoś chce wykonywać wyrafinowane ruchy, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z funkcji KOSHI i w pełni ją wykorzystać. Podstawowe ruchy do przodu i do tyłu mogą dostarczyć przykładów tego procesu. Po pierwsze, rozważ ruch do przodu. Rozpocznij od CHOKURITSU SHIZENTAI, tj. naturalna pozycja stojąca, w której ciężar KOSHI spoczywa na dwóch nogach w zrównoważony sposób. Jeśli zdejmie KOSHI do przodu, masa ciała rozpadnie się do przodu (chyba że głowa zostanie odciągnięta do tyłu, aby go wyważyć).

Aby kontrolować tę destabilizację masy ciała, jedna noga będzie zmierzała do przodu. Płynne powtórzenie tej sekwencji powoduje płynne poruszanie się do przodu (ZENSHIN UNDO). Przeciwnie, jeśli z CHOKURITSU SHIZENTAI ktoś pociągnie KOSHI do tyłu, masa ciała rozpadnie się do tyłu, chyba że jedna noga poruszy się do tyłu. Powtórzenie tego ruchu wstecznego (KOTAI). Podobnie, jeśli z CHOKURITSU SHIZENTAI przesunie się KOSHI na prawą stronę, ktoś rozpadnie się w kierunku zmiany KOSHI. Aby zachować równowagę, prawa noga musi poruszać się w kierunku, w którym przesunął się KOSHI. Co więcej, jeśli następnie pojawi się druga noga, utworzy to ruch przesunięcia bocznego. Zastanówmy się nad drugim przykładem, zaczynając od CHOKURITSU SHIZENTAI. Jeśli ktoś przekręci KOSHI w lewo, staje się oczywiste, że KOSHI może poruszać się tylko do pewnego punktu bez rozpoczynania obrotu stóp.

Dalsze przekręcanie KOSHI dalej w lewo, poza ten punkt, powoduje, że czubek palca zaczyna się poruszać w tym samym kierunku, co ruch KOSHI. W końcu, gdy KOSHI się skręci, a stopy obracają się tak daleko, jak to możliwe, palce u nóg a KOSHI skończy, wskazując prawie w tym samym kierunku. (Zwróć uwagę, że „kierunek” KOSHI jest zdefiniowany jako kierunek, w którym wskazuje TANDEN) Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku tylnej nogi (w tym przypadku prawej nogi). W konsekwencji całe ciało obraca się w lewo i automatycznie tworzy lewą naturalną postawę (HIDARI SHIZENTAI). Rozważmy trzeci przykład, zaczynając od pozycji SEIZA (pozycja wyprostowana). Z SEIZA zaczyna się wstawać, najpierw siadając na palcach, a następnie trzymając kolana na podłodze i rozciągając KOSHI.

Z tej pozycji przesuń KOSHI do przodu i krok do przodu z prawą nogą, aby kolano przyjęło pozycję wyprostowaną. Można łatwo wstać z tej pozycji, rozciągając kręgosłup i mięśnie pleców i tworząc pozycję, w której trzy części ciała tworzą kąty 90 stopni: wewnętrzny kąt pionowego kolana, wewnętrzny kąt kolana na podłodze i zewnętrzny kąt podeszwy stopy (która jest już wyrównana pionowo na palcach) i pięty (w tym ścięgna Achillesa). Jeśli czubki obu palców są skierowane w tym samym kierunku co KOSHI, to po prostu prostując tylną nogę i tym samym ją przedłużając, można łatwo i szybko podnieść się do pozycji stojącej. Po podniesieniu podstawowa postawa powinna wyglądać następująco: prawe kolano powinno być lekko zgięte, a dolna noga (poniżej kolana) powinna być ustawiona pionowo. Tylna noga powinna być najlepiej wyciągnięta, aby działała jak drążek pomocniczy (SHINBARI BO).

Wreszcie, górna część ciała (z wyciągniętymi plecami) powinna być odpowiednio ustawiona na KOSHI, tak aby obie nogi równomiernie wspierały ciężar. Ta forma jest najsilniejszą postacią stojącą i jest szczególnie ważna w końcowym momencie techniki, kiedy rzutuje się maksymalną moc na przeciwnika, dlatego po zakończeniu wykonywania techniki należy zachować taką postawę. tej postawy polega na tym, że jeśli przednia noga robi duży krok (a zatem zachodzi niewystarczająca odległość między przednimi a tylnymi stopami), łatwo jest natychmiast opuścić jedno kolano do podłogi w równie potężną i silną postawę. Tak więc, gdy chce się zastosować technikę adynamiczną, która wykorzystuje szybki ruch z pozycji stojącej do pozycji klęczącej (jedno kolano), ważne jest, aby między stopami była odpowiednia rozpiętość. Jeśli tak się stanie, będzie w stanie poprawnie wykonać ruch wymagany przez tego rodzaju technikę. We wszystkich tych przykładach widzimy, że wszystkie ruchy ciała są wywoływane przez ruch KOSHI, który z kolei powoduje przesunięcie ciężaru, a następnie, jeśli równowaga i stabilność muszą zostać przywrócone, koniecznie prowadzi do kompensacyjnego ruchu zarówno nóg, jak i stóp. Jest to zasada ruchu ciała (UNTAI NO GENRI)